A
A A A

Spis treści

Wszystko o Związku Gmin


Zgłoszenie


Działania Związku


BIP


Zamówienia publiczne


Akty prawne


TRANSMISJE OBRAD ZGROMADZENIA

Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego o zmianach w gospodarce odpadami

23.05.2013

Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego

Czyste Środowisko” o zmianach w gospodarce odpadami

W dniu 1 lipca 2011 roku została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która wzorując się na doświadczeniach innych krajów europejskich zmienia dotychczasowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowy system zakłada, że samorząd, który jest odpowiedzialny za wszystko to, co służy lokalnej społeczności, powinien być również odpowiedzialny za odebranie i właściwe zagospodarowanie odpadów. Obowiązek wprowadzenia ww. ustawy dla 19-stu samorządów realizuje Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko” w Ostródzie. W pierwszej kolejności Związek Gmin był zobowiązany do zorganizowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, zgodnie z zapisami ustawy oraz z uwarunkowaniami miejscowymi. Ustawa daje czas na wprowadzanie poszczególnych elementów systemu, ma on zacząć działać 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tj. od dnia 1 lipca br.

Nowa ustawa całkowicie zmienia dotychczasową gospodarkę odpadami komunalnymi w gminach w całej Polsce. Do tej pory każdy właściciel miał obowiązek zawrzeć umowę z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych i temu przedsiębiorcy uiszczać opłaty związane z odbiorem odpadów. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach likwiduje obowiązek zawierania umów przez właścicieli.

Oznacza to, że Zgromadzenie Związku Gmin musiało podjąć szereg obligatoryjnych uchwał ws.: terminu i częstotliwości wnoszenia opłat, wzoru deklaracji, metody i stawki opłaty oraz szczegółowego sposobu świadczenia usług. Podjęto również dwie uchwały nieobligatoryjne ws. podziału terenu Związku Gmin na 5 sektorów oraz uchwałę ws. odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne takich jak: firmy, szkoły, sklepy, działki rekreacyjne, ogródki działkowe itp.

W znowelizowanej ustawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, muszą być wnoszone przez wszystkich właścicieli nieruchomości. Poprzez właściciela nieruchomości rozumieć trzeba, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Opłaty opisane powyżej, zgodnie z art. 6r ust. 2 ustawy, muszą pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które poniesie związek gmin. Koszty te obejmują:

  • odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,

  • tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

  • obsługę administracyjną tego systemu.

 Zatem opłaty stanowią zgodnie z art. 6r ust. 1a.ustawy dochód związku gmin, lecz związek gmin nie może „zarabiać” na systemie ani nie powinien pokrywać deficytów (wynikających z braku wpłat) w funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami.

Wszyscy właściciele nieruchomości zobowiązani byli do złożenia deklaracji o liczbie zamieszkujących osób. W myśl ustawy, dla sposobów wyliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie jest istotna liczba osób zameldowanych (obowiązek meldunkowy ma być zniesiony w 2014 roku), lecz ilość osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Obowiązek złożenia deklaracji mieli również właściciele nieruchomości niezamieszkałych (szkoły, sklepy, działki rekreacyjne itd.) o liczbie i rodzaju pojemników do opróżnienia w danym miesiącu. W przypadku nie złożenia deklaracji wydana zostanie decyzja administracyjna o naliczeniu opłaty, biorąc pod uwagę nieruchomości o podobnym charakterze.

Od 1 lipca br. kiedy i jak trzeba wpłacać opłatę „śmieciową”?

Opłatę (zgodnie z danymi zawartymi w deklaracjach) będziemy wnosić do 15 dnia każdego miesiąca, którego opłata dotyczy na rachunek Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko” 14-100 Ostróda ul. Wojska Polskiego 5. Numer konta bankowego: Bank Millenium 13 116022020000000061942539. Wyjątkiem będzie pierwsza wpłata za miesiąc lipiec, którą trzeba będzie wnieść do 31 lipca 2013 roku. Opłatę będziemy mogli również wnosić bezpośrednio w kasie Związku Gmin przy ul. Wojska Polskiego 5 w Ostródzie.

Co mieszkaniec otrzyma w zamian za uiszczoną opłatę?

W myśl podjętej uchwały o szczegółowym sposobie świadczenia usług w zamian za uiszczoną opłatę zmieszane odpady komunalne będą odbierane od mieszkańca w każdej ilości jak również w każdej ilości będą odbierane odpady posegregowane. Na terenie Związku Gmin nadal zostaną zachowane tak zwane „gniazda” do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Mieszkańcy będą mogli posegregowane odpady komunalne umieszczać w ogólnie dostępnych pojemnikach. Będą to frakcje papieru i tektury, które możemy wrzucać do pojemnika o kolorze niebieskim, frakcje szkła, które wrzucamy do pojemników zielonych i białych, jeśli w pobliżu nie ma pojemnika białego, to do pojemnika zielonego możemy wrzucić także szkło białe, tworzyw sztucznych, metali, zanieczyszczone opakowania wielomateriałowe wrzucamy do pojemnika żółtego.

Jeden raz w roku odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych i mebli jak również zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady budowlane i rozbiórkowe z prac prowadzonych we własnym zakresie na które nie jest wymagane zezwolenie ani zgłoszenie mieszkaniec będzie mógł oddać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu odbioru z operatorem, który wygrał przetarg.

Czy mieszkańcy będą mogli samodzielnie oddawać odpady problematyczne?

Jak najbardziej tak. Na terenie Związku Gmin „Czyste Środowisko” będą uruchomione Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w miejscowościach: Półwieś w gminie Zalewo, Lipowiec w gminie Kurzętnik, w Iławie przy ul. Komunalnej i Rudnie gmina Ostróda. W tych punktach mieszkaniec bez dodatkowej opłaty będzie mógł oddać odpady problematyczne takie jak: chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe z prac prowadzonych we własnym zakresie na które nie jest wymagane zezwolenie ani zgłoszenie, zużyte opony z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, odpady zielone, itp. Informacja o godzinach otwarcia PSZOK zostaną umieszczone na stronie internetowej www.czystesrodowisko.eu

Przeterminowane leki będziemy mogli umieszczać w odpowiednio oznaczonych pojemnikach zlokalizowanych w aptekach, natomiast zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe należy umieszczać w odpowiednio oznaczonych pojemnikach zlokalizowanych w budynkach użyteczności publicznej.

Właściciele nieruchomości, na terenie których w wyniku pielęgnacji zieleni powstają odpady zielone, mogą je kompostować we własnym zakresie i na własne potrzeby.

Co zrobić jeśli następuje zmiana osób zamieszkujących nieruchomość?

Zgodnie z zapisami ustawy "śmieciowej" w przypadku zaistnienia zmiany danych zawartych w deklaracji, właściciel nieruchomości ma 14 dni na złożenie korekty deklaracji (ten sam druk deklaracji - zaznaczyć zamiast pierwszej deklaracji -> zmianę danych zawartych w poprzedniej deklaracji). Należy również podać datę wystąpienia zmiany.

Jak uiszczać opłatę w zmienionej wysokości?

Opłatę w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. Różnicę wynikającą ze zmian w deklaracji uwzględnia się w kolejnym miesiącu rozliczeniowym.

Przykład:

Jeśli zadeklarowałem 3 osoby w pierwszej deklaracji to wysokość miesięcznej opłaty wynosi 21,00zł

(segreguję odpady = 7,00zł/os/segregowane x 3 osoby = 21,00zł)

Zapłaciłem do 15 września 2013 roku za m-c wrzesień 21,00 zł. Jednak 20 września 2013 roku urodziło mi się dziecko (liczba osób wzrosła z 3-ech do 4-ech).

Do 15 października 2013 roku muszę zapłacić za kolejny miesiąc. Opłata miesięczna wynosi więc: 4 osoby x 7,00zł/os./mies. = 28,00zł/miesiąc

Zmiana jednak nastąpiła w miesiącu wrześniu, opłatę miesięczną za 4 osoby w wysokości 28,00zł należy powiększyć o zaległą opłatę z poprzedniego miesiąca czyli o: 7,00zł/os./mies. (wrzesień).
Łącznie wtedy opłata za miesiąc październik wraz z zaległą różnicą z poprzedniego miesiąca wynosi: 28,
00 + 7,00zł = 35,00 zł.

Za tydzień poinformujemy jak segregować odpady od 1 lipca 2013 roku.



WSTECZ

Submenu

KONTAKT

Tel. / fax: 89 506 50 10
Email:sekretariat@zg-ostroda.pl

ul. Czarnieckiego 28
14-100 Ostróda

© Związek Gmin Regionu Ostródzko – Iławskiego „Czyste Środowisko” 2011.
Żadna część tej strony nie może być powielana bez uprzedniej pisemnej zgody.Wszelkie prawa zastrzeżone.

Herby Miast i Gmin

projekt i wykonanie: Artneo.pl Artneo